Zimohrad - Knihovna

Strana 2 z 2 Previous  1, 2

Goto down

Re: Zimohrad - Knihovna

Příspěvek pro Stannis Baratheon za Thu Oct 25, 2018 6:20 pm

Měl pocit, že to, co činí není správné. Alespoň Shireen z jeho gesta nebyla příliš ráda. Odtáhl ruku. Pochopil. Zdála se mu bledší než obvykle. Mistr se zdál plně zaneprázdněn Radkou, přesto jednou její ránu zašije a přijde se podívat na Shireen. Jistě si všimne i starých ran, modřin, které on zaznamenal na Dračím kameni. Dostane se mu spravedlnosti v ten den, kdy se mu dostane pod ruce. A jednou se tak jistě stane. Byla to jedna z jeho mála osobních tužeb. A on jich skutečně mnoho neměl. Jednu či dvě si dovolit mohl. 
"O mladém Starkovi a jeho potvoře se poradím s mistrem Luwinem. Je jeho nynějším poručníkem a rádcem, on bude vědět, jak zamezit dalším úrazům ze strany toho chlapce," nemohl říci více, nemohl říci méně. On sám neměl pravomoce, aby jej potrestal či přikázal, aby tu bestii dali na řetěz. Byl tu cizincem, navíc dosti nevítaným. Přestože mnozí vazalové i jejich vojska odešli směrem do Řekotočí, i služebnictvo a zbylé stráže, jež zůstali, na něj hleděli s nelibostí. On již brzy odpluje, přesto tu chtě nechtě bude muset zanechat Selyse. Plavba pro ní nebyla vhodna, též jako jiné cestování, když byla v tomto stavu. Radost jí nijak nekazil, přesto jí nesdílel. Bylo příliš mnoho pokusů a příliš mnoho nezdarů, aby se k něčemu upínal a byl opět zklamán. 
"Ano, je načase," pokývl hlavou, když se na ní letmo podíval se stejně strnulým výrazem, který se za léta téměř neměnil. Jen ti skutečně odhodlaní dokázali ve Stannisovi číst a rozeznávat ty nepatrné rozdíly. Bylo jich málo, zato ti, co to dokázali, těm plně důvěřoval. 
Opětovně kývl hlavou, když Shireen nechala větu nevyřčenou. Netušil, jak jí to říct. Neměla by se udržovat v plané naději. Zklamání bylo tvrdým pádem na zem, z níž se vstávalo těžce. I ona byla velká náhoda po mnohých neuspěších. A když se jí zmocnil šedý lupus, vzbouřil se proti zlovůli všeho lidstva. Když mu již byla dána, nebude mu odebrána z hlouposti, kterou učinil. Přesto to vypadalo, že mu kdosi nepřeje. Na každém místě, kam jí vzal, se jí stalo něco hrozného. Jakoby nikde nemohla být šťastná. Jenže nehodlal jí mermomocí někam tahat, když mohla zůstat s matkou, i přes to, co se tu stalo. Mistr Luwin byl moudrý muž, věřil, že za jeho dohledu se již nic podobného nestane.
Svou otázkou jej zarazila. Nejistota se na okamžik mihla v jeho ledových očích.
"Ještě nemůžeme činit unáhlené závěry," vypustil z úst to jediné, co mohl. Pokud by se to kdy skutečně narodilo, ano, možná by byl šťastný. Sic kdokoliv pochyboval, že je něčeho takového schopen. Nedávat to najevo slovy či gesty neznamenalo, že to v něm není.
"Dobrá, učiň, jak musíš. Postarej se o ní, pokud tě tíží svědomí. Ty sama musíš vědět, jaké kroky jsou pro tebe nejlepší," odsouhlasil její volbu. Když cítila, že musí zrzavé dívce být na blízku, může se to stát její povinností, jež se hodlá držet a splnit ji. 
Mistr dokončil svou práci a přešel k Shireen, aby odhalil ránu na jejím temeni, kam předtím položil svou dlaň. Čehož mohl ihned zalitovat. Luwin se dal na ošetřování.
"Zítra odjíždíme k lodi, kdyby ... kdyby ses chtěla rozloučit. Ehm, něco pro tebe budu mít," dostal ze sebe trhaně, naplněn jistou nejistotou. Poté promluvil k mistrovi. ..."Po ošetření bychom si spolu měli promluvit. Jde o Rickona Starka," dal mu tím nepřímo najevo, kdo stojí za napadením dívek. Věřil, že jej mistr vyhledá. Naposled se letmo podíval na Shireen s vědomím, že jí nechává ve správných rukách, se vydal zpět do svých prozatimních komnat, aby dokončil poslední záležitosti před konečným odchodem.
avatar
Stannis Baratheon

Poèet pøíspìvkù : 18
Join date : 12. 08. 18
Location : Sever

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Re: Zimohrad - Knihovna

Příspěvek pro Shireen Baratheon za Mon Oct 29, 2018 12:00 am

Přesto, že byl malý Rickon vinen z toho, co se stalo, malá lady si nepřála, aby přišel o jediného přítele, který mu zbyl. Radky jí bylo líto, její rána vypadala vážně, ale co nejmenší Stark? On utrpěl rány na duši. Shireen se dokázala do jeho kůže celkem snadno vžít. Věděla, jaké to je, když člověk zůstane na všechno sám. Potom už záleželo jenom na povaze, jak se s tím vypořádá. Ta její byla klidná, uzavřela se do sebe. Jenže Rickonovi bylo jen pár let a neuměl své pocity kontrolovat. Stannis se na to díval svýma očima, aniž by viděl úplně všechno, zatímco jeho dcera viděla i za to očividné. A byla si jistá, že kdyby zlovlka zavřeli, nebo snad utratili, následky by byly daleko horší. I bez bestie by dokázal nejmladší Stark napáchat velkou škodu, bez ohledu na to, kolikátý den jméno minul.
„Všechna zvířata jsou nevyzpytatelná. Robb by neodešel, kdyby pochyboval o jeho bezpečnosti. Co kdyby spíš mistr Luwin promluvil s Rickonem? Musí to pro něj být těžké a to zvířata vycítí. I ta divoká.“ Její hlas nebyl víc než šepot, přesto se ke Stannisovým uším mohl dost dobře dostat. Shireen jen velice nerada odporovala otci, ale mrzelo ji, co se stalo a co se teprve stát mohlo. S Rickonem by promluvila sama, pokud by to jinak nešlo. S velkým sebezapřením, ale udělala by to. I kdyby do ní strach zatínal drápy stejně jako předtím. Nikdo si nezasloužil, aby zůstal sám.
„Ale jsi šťastný?“ I přes veškerou bolest, která se jí drala do hlavy, cítila rozpačitost, jaká mezi nimi v ten okamžik zavládla. Snad nikdo už nevěřil v to, že se lordu Baratheonovi podaří zplodit dalšího potomka. Za celé Shireenino dětství nenastala podobná chvíle. Věděla jenom to, co jí pověděla chůva nebo ser Davos. A samozřejmě viděla, co předcházelo jejímu narození. Jako by bohové odmítali pána Dračího kamene obdarovat synem. Lady Selyse se kvůli tomu ke své dceři chovala s odporem. Nahlas to neřekla, ale Shireen podvědomě tušila, že jí viní z toho, že se nenarodila jako chlapec. Nebo že není zdravým krásným děvčetem, jaké by dělalo své matce radost. Smířila se s tím a víc nad tím nepřemýšlela. Jenže teď se všechno změnilo. Na cestě byl její sourozenec, nikdo nevěděl, zda se narodí dívka či Stannisův následník. A především, zda se vůbec narodí. Malé lady se kdesi v duši ozval hlásek, který jí šeptal, že dokud se dítě prvně nenadechne, Stannis se k ničemu mít nebude.
Zdržíš se na Dračím kameni dlouho? Lord Stark je v Řekotočí, ale kam potom půjdeš ty? Bude s tebou ser Davos?“ Vstřebávala i zbytek, který jí řekl. Nejdřív potřebovala vstřebat informaci o matčině těhotenství, než se zamyslela nad otcovým odjezdem. Už teď bylo jisté, že lady Selyse by svého manžela nejraději doprovodila. Nebo se alespoň vrátila domů, kde se dozajista cítila daleko bezpečněji. Shireen chápala Stannisovy pohnutky, ale zajímalo ji, kam jeho kroky povedou dál. Zimohrad navštívil jen z jednoho důvodu a tím rozhodně nebylo početí potomka. Jako jeho dcera by měla vědět víc, ale nikdo jí nic bližšího nepověděl. Ani její Cibulový rytíř neměl čas na to, aby jí o všem vyprávěl. Nejvíc svého času věnoval svému lordu a za Shireen tak nemohl chodit často. Malou lady to mrzelo, ale v téhle situaci byla malým pánem. Musela se spokojit s tím, jak jí štěstí přálo.
Stannis už se měl k odchodu, když v Shireen hrklo. Jako by si teprve uvědomila, že je to předposlední den, kdy svého otce vidí. Dřív, než se k ní stačil otočit zády, objala ho. Její ruce mu obmotaly trup ve výšce, kam ze židle dosáhla. Kdyby se jí netočila hlava, vyskočila by na nohy, ale mistr by jí pravděpodobně stejně zadržel.
„Rozhodně se přijdu rozloučit,“ přisvědčila tiše, než ho pustila. Odjezd lorda Baratheona pro ní v podstatě nic neznamenal, protože se příliš neviděli. Ale pořád se jednalo o jejího otce, napůl stále zraněného. Bledost v jeho obličeji ustupovala, přesto o něj měla Shireen starost. Kvůli jednomu zvířeti se natrápil víc, než by potřeboval. Jedno objetí neznamenalo nic. Povzdechla si, když se přeci jenom za Stannisem zavřely těžké dveře. Mistr jí nabídl makové mléko a ona se poslušně napila. Cítila, jak se jí snaží jemně odhrnout vlasy, aby zjistil napáchanou škodu. Moc příjemné to nebylo a tak bolestně zavřela oči. Byla ráda, že tam její otec není. Viděla, jak se sám statečně pere s bolestí, ale sama si přišla slabá. Propletla tedy ruce, které složila do klína a snažila se myslet na hezké věci. Jenže zpod zavřených víček se na ní šklebily obrazy, na jaké by si spíš přála zapomenout. Lord Renard, Rickonův zlovlk, zraněná Radka. Neustále dokola. Srdíčko se jí přitom v jednu chvíli silně rozbušilo. Musela otevřít oči, aby se trochu uklidnila. Snad to bylo tím makovým mlékem, další noční můry nepotřebovala. Mistr Luwin jí mezitím dále trápil vtíraným nějaké masti do bolavého místa. Ráda by se ho zeptala, co to vlastně je, ale pohled jí padl na zrzavou dívku. Malou lady trápily výčitky, ale ty musela odstrčit. Hlavní bylo pomoct Radce, aby se znovu uzdravila.
avatar
Shireen Baratheon

Poèet pøíspìvkù : 20
Join date : 18. 08. 18

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Re: Zimohrad - Knihovna

Příspěvek pro Raduš Rieka za Sun Nov 11, 2018 4:08 pm

Biele more, príjemné hojdanie. Loďka sa kývala zo strany na stranu, plula v hustej mliečnej tekutine, ktorá nemala začiatok ani koniec. Nebolo ani nebo, iba tie vlnky, ktoré sa tvorili pri pohybe. Sladká vôňa upokojoval myseľ, obalila ju do niečoho nadprirodzeného, neľudského pocitu. Žiaden zvuk, len to ticho. Nič, len ten pokoj. Žiadna bolesť, žiadne starosti. Bolo to miesto, kam nik iný nemohol, iba ona. Bolo to miesto, kam neprenikali žiadne hlasy, žiaden rozhovor či dotyk z ľudského sveta. Bola ďaleko. Príliš ďaleko na to, aby sa k nej ktokoľvek dostal. Nevnímala nič z toho, čo sa okolo jej tela dialo. Nepočula ani hlások z toho rozhovoru, ktorý niesol kráľ Stannis s princeznou Shireen. Necítila nič z toho, čo s ňou robil majster Luwin. Ruka ju nebolela, v hlave nemala žiadne ťažké myšlienky. Len to hojdanie, len ten pokoj a sladká vôňa. Pripomínalo jej to teplé mlieko s medom. Ryšavé riasy vliali zo strany na stranu. Tak, ako ich biele mlieko nieslo. Usmievala sa. Pozorovala to biele nekončiace niečo nad sebou. Oblohu? Bez slnka, bez hviezd, bez oblakov. Nežmurkala. Nemusela. Svetlo bolo prenikavé a predsa ju neoslepovalo. Vznášala sa a predsa plávala. Bol to zvláštny, veľmi príjemný pocit. Nikdy odtiaľ nechcela odísť, lebo sa tam už nikdy nevráti. A predsa… túžila opustiť ten prazvláštny svet. Nie. Nebolo to nebo. Nebol to onen svet, kam odchádzajú duše ľudí a už sa nikdy nevrátia. Bol to sen. Liečivý, krásny sen…

***

Vzdychla. Už bola tma. V krbe sa myhotal oheň. Ligotali sa uhlíky, dodávajúc tak chabé svetlo, ale príjemné teplo. Už bola noc. Priniesla so sebou ticho. Hlboké, zvláštne ticho v ktorom preda cítila dýchať celý hrad. Nočné zvuky, na ktoré si už zvykla. Vzdychla. Ležala v izbe, ktorú si nepamätala. Alebo to robilo to šero? S otvorenými očami sledovala strop nad sebou. Hrali sa na ňom tiene. Znova vzdychla. Potichu. Nebol to vzdych uboleného človeka. Bol to vzdych opusteného človeka. Zlomeného, a predsa svojim spôsobom šťastného. Úzkosť z opustenosti a radosť z toho, že predsa nie je sama. Prešla si rukou po veľkom bruchu. Cítila tvrdú, napnutú kožu. A cítila aj niečo iné. Život. Ten krehký, malý život, ktorý onedlho prinesie na svet. Ale či bude mať dobrý život, to sa ešte uvidí. Pousmiala sa. Po tvári jej zbehli slzy.
- Všetci nás opustili, ale ja tu budem pre teba. Ja ťa nikdy neopustím. Ja tu budem stále pre teba a urobím všetko preto, aby si mal pekný život. Nezáleží mi na tom, či sa k tebe tvoj tatko prihlási, či ťa bude mať rád alebo nie. Ja ťa milujem a vždy budem. Budem ťa chrániť a nikdy ťa neopustím tak, ako to spravili mne. Budeš mať šťastný, vzrušujúci život plný lásky. To ti sľubujem ty moja malá žubrienka - šepkala slová, pri čom neprestajne hľadila svoje veľké brucho. Ťažilo ju na srdci mnoho vecí. Príliš mnoho starostí. Vie, mať dieťa v tomto sveta a ešte k tomu s takým postavením ako má ona nebude ľahké. Ale urobí všetko pre to, aby sa jej malá žubrienka mala dobre.
- Ty moja malá žubrienočka. Maminka ťa veľmi ľúbi.
avatar
Raduš Rieka

Poèet pøíspìvkù : 20
Join date : 19. 08. 18

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Re: Zimohrad - Knihovna

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 2 z 2 Previous  1, 2

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru